Starinske kifle sa pekmezom

Imala sam dve bake, koje su bile neprikosnovene kuvarice, a kad su testa u pitanju, kao da su se podelile po nekom nepisanom sporazumu – jedna je bila majstor za pite i krofne, a druga za kifle i kiflice, i kolače sa tankim pečenim korama. Kad bi ih neko pitao za recept, govorile bi da “sve one to od’oka mese”. Mislim da su zapravo znale vrlo dobre mere za svoje specijalitete, ali ih nisu delile, i nisu ih zapisivale. A ja sam samo gledala… i upijala. Gledajući, naučila sam da imam osećaj za testo, za potrebnu teksturu i mekoću. I sada, mnogo godina kasnije, kao i moje bake i moja mama, i ja kažem isto: “Sve ja to pravim otprilike” 🙂 . Stavljam recept, jer ste pitale za ovaj način savijanja… Nadevaju se čvrstim pekmezom, koji samo malko izviri, ali ne iscuri na ovaj način.

Sastojci

  • 220 ml mleka
  • 25 g svežeg kvasca
  • 2 kašičice šećera
  • 1 jaje
  • 1 dl ulja
  • 2 ravne kašičice soli
  • oko 500 g mekog belog brašna (pripremite dodatnih 50 g, ako zatreba za doradu)

za premaz

  • 1 kašika masti
  • 1 kašika brašna
  • (ako nemate mast, umesto ovog premaza upotrebite omekšali maslac, nikako margarin)

za posipanje

  • šećer u prahu sa vanilom
  • (možete samleti dve kesice vanilin šećera sa kristal šećerom u blenderu)

Priprema

1.

Ugrejte mleko. U činiju za mešenje izmrvite kvasac, dodajte šećer i kašiku brašna i pola količine mleka, pa ujednačite, da se kvasac istopi. Ostavite da zapeni.

2.

Nakon 10-15 minuta dodajte ostatak mleka, umućeno jaje, ulje, deo brašna i so i snažno izlupajte. Moje bake su imale velike emajlirane vangle, koje su bile pogodne za lupanje testa varjačom. Tako se stvore fini mehurići. Zatim dodajte ostatak brašna i zamesite rukom fino mekano testo koje se ne lepi za ruke. Vratite u činiju, pokrijte platnenom salvetom i ostavite da raste. 

3.

Kad je testo udvostručilo zapreminu, radnu površinu pospite brašnom, istresite testo i razvaljajte tanko oklagijom. Umutite omekšalu mast sa brašnom. Premažite jednu polovinu testa u tankom sloju. Preklopite drugom polovinom testa, koju niste premazali. Opet namažite polovinu površine, pa preklopite. Zatim i treći put, isto. 

4.

Ostavite petnaest minuta pokriveno da opet naraste malo, pa opet razvaljajte. 

5.

Ako ne obožavate mast, koristite maslac. Tekstura testa nije ista u potpunosti u tom slučaju, ali miris je divan.

6.

Secite na kvadrate, pa na svaki stavite malu kašičicu pekmeza. Slobodno malo razvucite svaki kvadrat rukama, testo je pucketavo i divno za rad nakon dva ciklusa narastanja. Preklopite u trougao, blago pritiskajući stranice, da se zatvore. Zatim priljubite dva kraja duže stranice i malo pritisnite. Na slici sam prikazala postupak i upotrebila ovaj put nešto ređi pekmez od jagoda. Može da se koristi, ali računajte da će ponegde da iscuri. 

7.

koraci

8.

Ređajte kiflice u pleh i ostavite još malo da narastu. Pecite u zagrejanoj rerni na 200 C samo dok malo ne porumene.

9.

Vadite i vruće uvaljajte u prah šećer sa vanilom.

Posluživanje

Naše babe nisu štedele na masti. Možete premazivati kiflice u veoma tankom sloju, kao što sam opisala, kako bi kiflice bile meke (sa maslacem su još mekše, kao pamuk) ili sa malo više, ali tada su hrskavije (ja lično ne volim).

Izvor: Marija-M/coolinarika.com